שיטת "מודעות לפוריות" ו"חום השחר"
 
מהו 'חום השחר'?
חום השחר הינו החום שיש לגופנו בזמן מנוחה. כל אישה יכולה להבחין בשינויים העדינים אך משמעותיים החלים בחום הגוף המצביעים על מעמד הפוריות שלה בזמן המחזור (גם אם הוא לא סדיר או קבוע). שינויים יחסיים המתרחשים בחום השחר מעידים שהתרחש הביוץ.  וכן ניתן לזהות על ידי שינויים אלו את הימים שלאחר הביוץ בהם אישה לא פורייה ויכולה שלא להרות.

מהו 'מדחום השחר'?
מדחום השחר הינו מדחום דיגיטאלי בעל רגישות גבוהה המסוגל לזהות שינויים דקים בחום הגוף במהלך המחזור. מיועד לשימוש עבור נשים העוקבות אחר סימני הפוריות שלהן בטבלה מיוחדת.
 
מה זה FAM/?FA?
מודעות לפוריות (FA) או השיטה למודעות הפוריות (FAM) מהווים כלים עבור אישה המאפשרים לה לזהות את הימים הפוריים והלא פוריים של המחזור. הכלים האלה מכילים בתוכם בדיקה ,מעקב ורישום בטבלה מיוחדת אחר 3 סימני פוריות: חום השחר, הפרשה טבעית מצוואר הרחם ומיקום של צוואר הרחם. שלושת השינויים משתנים במקביל במועד הביוץ. נשים משתמשות בשיטה על מנת להרות או למנוע הריון. ישנן נשים שעוקבות למען ההכרות והמודעות האישית שלהן תוך כדי גילוי שלרוב המחזור שלה תקין ומאוזן.
 
מה גורם לשינויים בחום?
כל יום גופנו מפריש הורמונים או שליחים כימיים. שינויים הורמונאליים הם אלה המאפשרים לגופנו להתכונן כל חודש פחות או יותר לביוץ ולהריון.
שני הורמונים ספציפיים אחראים על חום גופנו: אסטרוגן ופרוגסטרון. במהלך החלק הראשון של המחזור , אסטרוגן משאיר את חום הגוף יחסית נמוך (36.00-36.50). לאחר הביוץ, הפרוגסטרון גורם לחום גופנו לעלות. הפרוגסטרון הינו ההורמון שמופרש בשחלה כאשר גופנו מתכונן להריון וגם שומר על ההיריון עצמו.
במהלך תשעת החודשים ניתן לראות בצורה מדויקת עליה של 0.04-0.05 (ממוצע) מעלות צלזיוס באמצעות מדחום השחר.  אישה יכולה לזהות שינוי זה בחום גופה ובכך לזהות שהתרחש ביוץ.  בניגוד למיתוס קיים , חום השחר לא יעזור לאישה לזהות את הימים הפוריים שלה לפני הביוץ אלא שהיא תוכל לזהות את הימים הלא פוריים שלה לאחר הביוץ עצמו. במילים אחרות – ע"י מעקב חום השחר – אישה לא תוכל להיעזר בכלי זה בלבד בכדי להרות אלא זה יאשר לה את התרחשותו של הביוץ או את ההיריון ברגע שתהיה בהריון.
 
מדחום השחר בהשוואה למדחום רגיל:
הבדיקה במדחום השחר הדיגיטאלי עם שתי ספרות אחרי הנקודה העשרונית הרבה יותר מהימנה ומדויקת לגבי שינויים קלים בחום הגוף מאשר במדחומים דיגיטאליים או כספית רגילים.
מכיוון שהשינויים בחום הגוף בתקופת הביוץ הינם קלים – חשוב שלאישה יהיה כלי שיוכל למדוד שינויים אלו בצורה מדויקת ואמינה עד כמה שזה אפשרי.
 
 
יתרונות ושימושי מדחום חום השחר: 
באמצעות רישום ומעקב של חום השחר, תוכלי לדעת שאכן עברת ביוץ.
מעקב של חום השחר אחרי עלייתו עד לווסת הבאה – מהווה כלי שמאשר שמחזור הווסת הינו תקין ומאוזן. חום השחר  ישאר די גבוה באופן יחסי אחרי הביוץ לתקופה של ממוצע שבועיים עד לקבלת הווסת (תלוי באורך המחזור של כל אחת). העלייה בחום השחר הינה תמיד באופן יחסי לחום הנמוך לפני עלייתו. אין שום מספר אבסולוטי שמראה על כך שעברת ביוץ. נשים הלומדות את השיטה למודעות הפוריות עם מנחה מוסמכת – לומדות כיצד להבין ולפענח את מגמת החום שלהן.
אם חום השחר נשאר גבוה יותר מ-17-18 יום, תוכלי לדעת בוודאות שהרית. גופך משדר את המידע החיוני הזה באופן טבעי ואת צריכה רק לדעת לקרוא אותו. מדחום השחר יכל להוות תחליף לאמצעי הבדיקה האחרים- בדיקת דם או שתן.
אישה המעוניינת להרות – צריכה לעקוב אחר ההפרשות שלה על מנת לדעת מתי "חלון הפוריות" שלה נפתח. בנוסף , מומלץ להמשיך ולעקוב אחר חום השחר חודשיים נוספים על מנת לוודא שההיריון לא בסכנה. אישה שיודעת לפענח את עקומת החום שלה יכולה לדעת אם הריונה יציב.(כאשר חום יורד כמגמה זה סימן למחסור בפרוגסטרון או אי איזון בו, דבר שעלול לגרום להפלה טבעית).
אישה המעוניינת להימנע מהריון- יכולה ע"י מעקב מסודר לזהות מתי "חלון הפוריות" נסגר ולהסתייע בכך להימנע באופן טבעי מלהיכנס להריון(ישנם אלמנטים נוספים הדורשים התייחסות בעניין זה ולכן אין להסתמך על המידע המופיע בכתבה ללא הדרכה אישית מוסמכת)
אבחון ע"י מדחום השחר- נשים שרואות מגמה נמוכה בחום השחר שלהן (נע בסביבות 36.00 ופחות) עשויות לסבול מבעיה בבלוטת התריס (היפותירואידיזים) שלעיתים קרובות קשה לאבחן בהריון (הביטויים הקליניים שלו דומים לסימפטומים של הריון). אישה החווה סימפטומים אלה לפני ההיריון, חשוב שתפנה לייעוץ רפואי. אי טיפול בבעיה עשויה לפגוע בפוריות, בהריונות ואף בהתפתחות התינוק.
באמצעות טבלת המעקב ניתן לזהות בעיות הורמונאליות כגון שחלות פוליציסטיות , חוסר בויטמין B ועוד.
נשים שיודעות ומכירות את מגמת החום שלהן יכולות לפעמים למנוע ניתוחים קיסריים מיותרים וזאת כי הן יכולות לחשב בדיוק את מועד כניסתן להריון וממילא את זמן העתידי של הלידה ולא להסתמך על חישוב של רופא המסתמך באופן כללי על מחזורים של 28 יום שכיח.
נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון לא תוכלנה לראות את מגמת השינוי בחום השחר כי הן אינן מבייצות. הגלולות מדכאות את המערכת ההורמונאלית, מונעות את הביוץ ואת השינויים בחום.

 
לסיכום:
מדחום השחר מהווה אחד מהכלים החשובים לנשים המעוניינות להכיר את גופן ואת השינויים הטבעיים החלים בו. גופנו משדר לנו  על בסיס יומיומי –ומה שחשוב זה פשוט לדעת לקרוא אותו על מנת שנוכל לטפל בו טוב יותר. 
באמצעות השיטה למודעות טבעית – אישה יכולה לעשות את הקשר לגופה ולהבין  מגמות של איזון או חוסר איזון. 
 

באדיבות: מיכל שונברון/ מנחה ומדריכה בשיטת המודעות לפוריות- "חינוך לבריאות נשים" www.poriutivit.com 
 
מדחום השחר של הריונית
מדחום השחר הייחודי של הריונית הוא אלקטרוני, קל ונוח לשימוש.
מד החום מספק תוצאה מהירה ומדויקת תוך זמן קצר.
יחודיות המדחום נובעת מכך שהינו בעל דיוק של שתי ספרות אחרי הנקודה העשרונית ולכן הוא מתאים במיוחד למדידת 'חום השחר'.
מד החום של הריונית יקל עליך לזהות בצורה נוספת את התרחשותו של הביוץ.
על מנת להקל עליך את המעקב אנו מצרפים למדחום טבלה למילוי הנתונים.


מדי החום הנמכרים כיום ברשתות הפארמים ובחנויות אחרות, מסוגלים למדוד את חום הגוף בדיוק של ספרה אחת בלבד אחרי הנקודה העשרונית ולכן והם פחות מדוייקים ממדידת 'חום השחר'.

               בנוסף לדיוק במדידה והצגת שתי ספרות אחרי הנקודה העשרונית, למדחום הדיגיטלי של הריונית התכונות הבאות:

* תצוגה דיגיטלית רחבה.
* פונקצית זיכרון למדידה אחרונה- על ידי בלחיצה ארוכה בהדלקה.
* כיבוי אוטומטי לאחר 10 דקות לשמירה על חיי הסוללה.


המדחום בעל תקן בקרת איכות ISO 9001 ומאושר ע''י תקן CE האירופאי ומיוצר בסין