סקירה קצרה על פוריות וביוץ:

מהם שלבי הפוריות במחזור החודשי ?
מחזור הפוריות החודשי מתחלק לשני שלבים עיקרים אשר מתרחשים כ11-14 יום לפני המחזור הבא של האישה:
השלב הראשון הינו שלב השגשוג והצמיחה 
ואילו השלב השני הינו שלב ההפרשה שהוא שלב קליטת ההיריון.
בין שלב השגשוג והצמיחה ושלב ההפרשה מתקיים תהליך הביוץ.
בשלב השגשוג והצמיחה גדל בשחלה הזקיק המכיל את הביצית המיועדת לביוץ. כתוצאה מכך ישנו שינוי הורמונאלי שמוביל לעליה של הורמון ה- LH  (Luteinizing Hormone) שהוא הורמון הביוץ. כשהזקיק מגיע לקוטר שגודלו כ 24 מילימטר חל תהליך הביוץ.
בהשפעת הורמון ה-LH  בוקע הזקיק ומשחרר את הביצית שתיאסף אחר כך על ידי לשוניות החצוצרה.פער הזמנים בין עליית בין הורמון ה- LH לבין הביוץ עצמו הוא כ 24 שעות. לזרע יש יכולת הפריה למשך של 72-48 שעות לאחר שנפלט אל המערכת הנקבית ואילו לביצית הבשלה יש יכולת הפריה למשך של 24-48  שעות בערך.(למעשה זהו הזמן שהיא "ממתינה" עד לבואו של הזרע). בעקבות פער הזמנים ביכולות ההפריה בין הזרע לביצית מתבקש מצב של תיזמון.
 הערכות לבדיקת ביוץ יעזרו לכם על ידי האבחון ל "כוון" את מועד  היחסים למועד האפקטיבי בצורה ניכרת.
מציאת הימים הפוריים חשוב ביותר לזוגות שמנסים להיכנס להריון. בכדי לדעת מתי האישה מבייצת, עליה לשער מתי היא אמורה לקבל את המחזור הבא.  את ימי המחזור סופרים מהיום בו התחיל הדימום (יום מס' 1) עד היום שבו מתחיל הדימום של המחזור הבא. הביוץ מתרחש כ 10-14 ימים לפני המחזור הבא כלומר, הביוץ יתרחש בימים 14-18 במחזור בעל 28 יום.
לפי הדוגמא בגרף מימין היתה עליה ברמת ההורמון LH ביום ה 13 של המחזור, והביוץ אמור להתרחש כ 24-48 שעות לאחר עליה זו. לכן הימים הפוריים ביותר של אישה זו הם ימים 14 ו 15 של המחזור.  
לאישה בעלת מחזור שאינו סדיר יהיה קשה להעריך את הימים האלה ולה אנו ממליצים להשתמש במגוון בדיקות הביוץ שלנו.